Harry Potter -uutisia pitkästä aikaa! Seuraavan kirjan nimi tulee CNN:n mukaan olemaan “Harry Potter and the Half Blood Prince” eli vapaasti suomennettuna “Harry Potter ja puoliverinen prinssi”. Mitä sekin sitten tarkoittaa? Ainakaan kyseinen prinssi ei ole Harry eikä Voldemort, kertoo Potter-kirjailija J.K. Rowling. Julkaisupäivästä ei tätä kirjoitettaessa ole vielä mitään tietoa… Ja tämähän on sitten sarjan toiseksi viimeinen kirja, eli loppu jo häämöttää.
Ja Jenni: Pistä korvatulpat tai tiukat korvaläppästereot ja kirjota LISÄÄ SIRIUS TARINAA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! (murhaava katse)
”Tässähän se. Se tuli hiukan myöhässä…” McGarmiwa huomautti ja ojensi lapun Siriukselle. Sirius lähti juosten muiden perässä portille, kunnes sai Sarahin kiinni. Sarah vilkaisi Siriuksen kädessä olevaa lupalappua ja näytti helpottuneemmalta kuin oman lappunsa nähdessään. He lähtivät Jamesin ja Peterin perään portin luo.
”Sait lapun?” James kysyi.
”Jep. Se tuli kuulemma myöhässä, enkä ihmettele. Äiti ja isä taisivat riidellä pitkään päästäisivätkö minut.” Sirius sanoi. He lähtivät vaunuihin.
”Jokaiseen vaunuun neljä oppilasta!” McGarmiwa huudahti ja astui tyhjään vaunuun ja oppilaat alkoivat etsiä vaunuja. Sarah, Sirius, James ja Peter astuivat yhteen vaunuun ja sulkivat oven. Vaunu lähti liikkumaan kohti Tylyahoa.
”Koskahan Remus tulee?” Sirius mietti.
”Toivottavasti pian tai hän jää paljosta paitsi.” Sarah sanoi. Matka sujui nopeasti ja vaunut pysähtyivät.
”Nyt jo perillä?” Sirius ihmetteli ja vilkaisi ulos kylään.
”Ilmeisesti.” Sarah sanoi katsoessaan ulos. Vaunujen ovet aukenivat itsestään ja oppilaat astuivat ulos vaunuistaan. Siriukselle aukesi täysin uusi näky. Pieniä kaislakattoisia mökkejä täynnä oleva katu hohti valkeana hallan jälkeen.
”Katsotaanpas mitä täällä on.” Sarah sanoi ja katsoi innoissaan ympärilleen.
”Kolme luudanvartta, Sekon puoti, postitoimisto, Hunajaherttua, Dervissi & Paukku, Matami Puddifoot, Sianpää… Voih miten me ehditään käydä kaikki läpi?!” Sarah murehti.
”No Sianpää ei taida olla ongelma. Synkkä paikka jos minulta kysytään.” McGarmiwa sanoi ja lähti vaunuilla takaisin Tylypahkaan.
”No, otetaan se pois laskuista. Tuolla on muuten Rääkyvä röttelö!” Sarah sanoi ja osoitti kukkulan päälle.
”Mikä se olikaan?” Sirius kysyi.
”Kummitteleva rakennus.” Sarah vastasi.
”Ai niin.” Sirius sanoi ja katsoi kukkulalle päin. Kukkulan vieressä kulki polku kohti Tylyahoa ja joku kulki sitä pitkin. Sirius siristi silmiään nähdäkseen paremmin. Kävelijä oli Remus.
”Tuolla on Remus!” Sirius sanoi ja lähti kävelemään muiden kanssa Remusta vastaan.
”Hei.” Remus sanoi ja näytti hiukan kalpealta ja hänen kämmenselkänsä olivat silmiin pistävästi haavoilla.
”Mitä sinulle on tapahtunut?” Sarah sanoi ja katsoi Remuksen käsiä.
”Äh, meillä on hullu kissa.” Remus sanoi.
”Näytät kalpealta…” Sarah jatkoi epäilevästi.
”En saanut kotona kunnolla syötyä.” Remus vastasi hiukan välttelevästi. Sarah otti taskustaan papereihin käärityt kanan siivet ja osoitti niitä sauvalla lausuen loitsun:
”Palautus” hän ojensi siivet Remukselle.
”Ajattelin, että sinulla on nälkä.” hän sanoi.
”Kiitos.” Remus sanoi ja alkoi syödä kiitollisena siipiä.
”Lähdetäänkö vaikka Hunajaherttuaan?” Sarah ehdotti.
”Mennään vaan” James sanoi ja he lähtivät kohti Hunajaherttuaa. Remus söi toisiksi viimeisen siiven Hunajaherttuan ovella ja pisti viimeisen taskuunsa. He astuivat sisään Hunajaherttuan ovesta. Kaikkien suut loksahtivat auki, kun he näkivät karkeista notkuvat hyllyt.
”Vau!” Sarah sanoi ja katsoi ympärilleen.
”Täällähän on kaikkea mahdollista!” James sanoi ja ihaili pääkallon näköisiä karkkeja, jotka louskuttivat leukojaan.
”Ja mahdotonta…” Sirius sanoi katsoessaan rotan näköisiä karkkeja, jotka vikisivät ja liikkuivat.
”Yh, tuollaista en kyllä syö. Etenkin jos se liikkuu vielä mahassakin.” Sarah sanoi huomattuaan myös karkkirotat. Sirius ja Remus nauroivat. James taas tuijotti jotain aivan muuta kuin karkkeja. Lily oli astunut Hunajaherttuaan ja katseli nyt kaunis hymy kasvoillaan ympärilleen. Sarah meni Jamesin viereen.
”Maa kutsuu, James.” Hän sanoi ja nosti kädellään Jamesin leuasta, että hän saa suun kiinni.
”Jaa, täh?” James sanoi ja käänsi katseen Sarahiin. Sarah pyöräytti silmiään.
”Miksi et mene juttelemaan hänelle?” Sarah kysyi.
”Äh, en mene.” James sanoi ja alkoi katsella taas karkkeja. Sarah lähti Remuksen luo huomattuaan Remuksen pitelevän yhtä liikkuvaa rottakarkkia. Sirius meni Jamesin luokse.
”James, edes sinä et voi olla noin ujo!” hän sanoi.
”Miten niin?” James kysyi.
”No minä olen jo aika ujo ja silti olen jo tosi hyvissä väleissä Sarahin kanssa. Sinunkin pitäisi jutella Lilylle.” Sirius jatkoi.
”No Sarah on eri asia.” James sanoi.
”Miten muka?” Sirius kysyi.
”No, hän tavallaan teki aloitteen? Siis tuli sinun luo?” James kysyi.
”No, niin, mutta minä pyysin tanssimaan.” Sirius vastasi.
”Silti, hän itse tuli sinun luo. Lily taas ei ole osoittanut minkään laista kiinnostusta.” James sanoi.
”Äh, ei sitten.” Sirius sanoi ja lähti Remuksen ja Sarahin luo.
”Minä nielaisin sen kerralla.” Remus sanoi.
”Mitä? Sen rotan, vai?” Sirius ihmetteli.
”Niin, ostin yhden ja nielaisin kerralla. Ei se enää liiku…” Remus vastasi.
”Ällöä.” Sarah sanoi ja virnisti. Hän katsoi hetken karkkirottia.
”Pitäisikö minunkin?” hän kysyi.
”Juurihan sinä sanoit niitä ällöiksi.” Sirius sanoi.
”Niin, mutta haluan kokeilla!” Sarah sanoi ja Sirius alkoi nauraa. Sarah otti paperipussiin viisi karkkirottaa, metrilakua, joka hehkui, ja kalisevia kalloja sekä viisi suklaasammakkoa. Sarah vei ne kassalle punnittavaksi. ”Kolme kaljuunaa” nainen sanoi ja antoi karkit Sarahille. Sarah maksoi karkit ja meni ulos Hunajaherttuasta muut perässään. Sarah otti karkkirotan hännästä kiinni ja pisti suuhunsa ja nielaisi sen.
”Okei, en syö enempää.” Sarah sanoi ja näytti kuin oli nielaissut raa’an kalan.
”Ostit pippurin makuisen, vai?” Remus kysyi.
”Mitä, oliko niitä eri makuja?” Sarah ihmetteli. Remus nauroi,
”No oli” hän vastasi.
”Ai. Haluaako joku muu?” Sarah kysyi ja otti neljää viimeistä rottaa hännistä kiinni. James uskaltautui ottamaan yhden, kuten Siriuskin. Remuskin otti toisen, mutta Peter ei ottanut.
”Peter, älä ole nynny.” Sarah sanoi.
”Ei kun minä ostin oman.” Peter piipitti. Sirius päätti pureskella omansa. Sarah seisoi viimeinen rotta kourassaan odottaen, että joku ottaa sen. Samassa Severus käveli heitä kohti, mutta ohi.
”Minä voin ottaa.” James sanoi ja otti viimeisen rotan. Hän hiipi Severuksen taakse, nosti hänen huppua ja pisti rotan hänen niskaan. Hän hiipi takaisin Siriuksen viereen ja nauroi äänetöntä naurua. Sarahkin virnisti. Hetken päästä Severus alkoi kiemurrella seisaaltaan ja hyppiä.
”Tanssiaiset loppui jo, ruikuli!” James huudahti ja viimeisetkin toiveet hiljaa nauramisesta olivat kadonneet. Kaikki viisi purskahtivat nauruun Jamesin kommentin jälkeen. Severus käveli kärsivällisesti Kolmeen luudanvarteen ja hetken päästä auki olevasta ikkunasta lensi karkkirotta kovalla äänellä vinkuen. Silloin kaikki viisi repesivät niin kovaan nauruun, että Lily tuli Hunajaherttuasta.
”Mikä ihme voi olla noin hauskaa?” hän kysyi. Kukaan ei vastannut vaan jatkoivat naurua.
hyvä biide…niin sinun tapaistasi eettä eet muista oisit kirjottanu ne jonnekkin ylös,missä oot muten ollu taas.joo en oo ikinä kuullukaan sellasesta ku puntala-rock piti ihan käydä kattomassa sieltä googlesta,ihan oli outo X)
ihanaa jenni lisää tarinaa!!!!!!!!!!!!!!!!!!hyvä
hyvä Jenni lisää Sirius tarinaa….xD
Kiitos Jenni ihan hiiiirveeeeesti!!!!!!!!!!!!!!! :D Ja nyt lisää joa saisin pyytää……
ginny, ÄLÄ HOPUTA! :D
koskas se liekehtivä pikari ilmestyy elokuvaksi?
el-meri: Lue aikasemmat viestit ja käytä aivojasi.
hp fani, en olisi itse osannut vastata paremmin! xD
Mihinkäs se ewe on hävinnyt? Ei oo kaveria näkynyt hetkehen. :) Jenni: JEE, tuli lisää tarinaa!! KIITOS!! xD Kivan pitkä pätkä. Sitä oli kiva lukea, kun tuli kerralla niin paljon. X) Mä tykkään lukea sillee, et luen ensin pitkälti jotain kirjaa, sitte pidän taukoa pari tuntia, ja sitte taas luen pari tuntia putkeen! :D *leveä hymy* Tosin, aina joku häiritsee mun lukemista, tai sitte tulee nälkä tai vessahätä. xD
Jenni: Eeenneeeeeeennn……..mutku…….haluu vaan lukee sun sirius ficiis…..:)
heitaas!!!!
kiitti jenni ku pelastit mun päivän sirius tarinalla kaikki on menny päin peetä aamusta lähtien vit ku vituttaa
Kyl teki jaksatte höpöttää kaikesta… voih, mua väsyttää…. olipa kivaa olla särkäs tänää ku sato niinku koko ajan… oltii mun kamun kaa iha litimärkii .. lits läts.. lits läts.. XD
Double: Joo vai? Mulle on kans kerran käyny samal taval…..ja kyl vitutti…. :(
Oon itkenny jo n. 1/2h sitä ko me muutetaan……….:´( *nyyh*
Ginnyyyy, pää pystyy! ei se noin kamalaa voi olla! muutanhan mäki! eikä tunnu missää! (tosin syyn oon jo maininnu)
kyl se on……ja se on menoo ny……..:´(
Aika paljon idiootteja täällä on. Tämä on weblog eikä mikään keskustelupalsta! Menkää takaisin sinne Demiin.
Vivaldi, turpa kiinni! mitäs sitte jos ei välillä yksinkertaisesti jaksa puhua Pottereista? nyt ku moni on jo lukenukki sen nii ei kukaan keksi enää mitää puhuttavaa! miks ei sais välillä vaan jutella muille?