Kuudes Potter

Harry Potter -uutisia pitkästä aikaa! Seuraavan kirjan nimi tulee CNN:n mukaan olemaan “Harry Potter and the Half Blood Prince” eli vapaasti suomennettuna “Harry Potter ja puoliverinen prinssi”. Mitä sekin sitten tarkoittaa? Ainakaan kyseinen prinssi ei ole Harry eikä Voldemort, kertoo Potter-kirjailija J.K. Rowling. Julkaisupäivästä ei tätä kirjoitettaessa ole vielä mitään tietoa… Ja tämähän on sitten sarjan toiseksi viimeinen kirja, eli loppu jo häämöttää.

19,504 thoughts on “Kuudes Potter

  1. Mitäs mieltä olette; Feeniksin killas, siin ku Sirius kuolee; kuoliko se siihen Bellatrixin loitsuun vai siihen, että se kaatu sen holvikaaren läpi? (ja selittäkää Hedwigille mikä on holvikaari xD) Mä oon sitä mieltä (en oo varma onko tää oikeesti tällee) Et se kuoli ku se meni sen portin läpi. Kirjas ei sanota, minkä värinen valo siit loitusta tuli. Ja sit luin jostai et jos tyntää ankeuttajan sen holvikaaren läpi, niin sillon, se sielu, jonka se ankeuttaja on ottanut, pääsis vapaaksi ja sen sielun omistaja kuolis. Mut mielipiteitä!

  2. joo!! mulle on nyt ihan pakko hetipaikalla kertoa et mikä on holvikaari, miten sirre kaatu/uppos sinne jne. kaikki holvikaareen liittyvät jutut!!!!!!!

  3. seeeeelvä. kertokaa muutkin näkemyksiänne, myrtistä kun saa niin hyvin selvää… xD

  4. ja siihen korokkeen ympärille sellane sali ja siel on sellasen ‘portaat’ joka puolella.. siis ylös päis siit korokkeesta

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *