Huonoa kirjallisuutta

Kirjoittaja Sami, 19.8.2002

Huonon kirjallisuuden seuran kirjoituskilpailun vuonna 2001 voittanut “Ikävä, tahmea kerros” on aika täysipainoista luettavaa maanantain kunniaksi. Linkin löydöksestä kunnia Hinkulle (Hingulle?).

Seuran lehti, Antillektuelli, näyttää olevan luettavissa verkossa. Parhaista paloista on koottu myös kokoelma “Mallusjokelainen sielunmaisema ja muuta paskaa“. Henkistä sukua näille ovat uta.huuhaan ja #rattuksen jäljellejääneet dokumentit. Valitettavasti suurin osa noista 90-luvun nyyssiklassikoista on päässyt siirtymään bittien taivaaseen.

  Jutussa “Huonoa kirjallisuutta” on 3 kommenttia:

  • Hinku says:

   Erisnimen ollessa kyseessä “Hinkulle” on oikein:)

   Sinänsä nerokas rahastusidea, että tuota järkkyä tauhkaa sisältävää Mallusjoki-kirjaa myytiin uutena ihan täyteen “hyvän kirjan” hintaan. Ostamatta jäi…

  • Cybbis says:

   Soon kuules hyvä kirja se Mallusjokelainen. Jos et osta niin lainaa edes kirjastosta (jos löytyy).

  • Minä ostin Mallusjokelaisen isänpäivänlahjaksi. Takakansiteksti on erinomainen, samoin se novelli, jossa känninen mies katsoo itseään juna-aseman vessan peilistä, ja tätä kuvaillaan kahden sivun tajunnanvirralla tyyliin: “Hahhahhehhehhohhahahhahhihihihhhihih…”
   Sain kirjan puoleen hintaan.

Kirjoita kommentti


Tämä linkki on ansa roskapostittajille.