Huonoa kirjallisuutta

Huonon kirjallisuuden seuran kirjoituskilpailun vuonna 2001 voittanut “Ikv, tahmea kerros” on aika tysipainoista luettavaa maanantain kunniaksi. Linkin lydksest kunnia Hinkulle (Hingulle?).

Seuran lehti, Antillektuelli, nytt olevan luettavissa verkossa. Parhaista paloista on koottu mys kokoelma “Mallusjokelainen sielunmaisema ja muuta paskaa“. Henkist sukua nille ovat uta.huuhaan ja #rattuksen jljellejneet dokumentit. Valitettavasti suurin osa noista 90-luvun nyyssiklassikoista on pssyt siirtymn bittien taivaaseen.

3 thoughts on “Huonoa kirjallisuutta

  1. Erisnimen ollessa kyseess “Hinkulle” on oikein:)

    Sinns nerokas rahastusidea, ett tuota jrkky tauhkaa sisltv Mallusjoki-kirjaa myytiin uutena ihan tyteen “hyvn kirjan” hintaan. Ostamatta ji…

  2. Soon kuules hyv kirja se Mallusjokelainen. Jos et osta niin lainaa edes kirjastosta (jos lytyy).

  3. Min ostin Mallusjokelaisen isnpivnlahjaksi. Takakansiteksti on erinomainen, samoin se novelli, jossa knninen mies katsoo itsen juna-aseman vessan peilist, ja tt kuvaillaan kahden sivun tajunnanvirralla tyyliin: “Hahhahhehhehhohhahahhahhihihihhhihih…”
    Sain kirjan puoleen hintaan.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *