Kumma meemi iski kirjoittajaan!
Kirjoittaja Riitta, 17.12.2004Liukasteltuaan pihan iljanteilla pölynimurikauppias joutuu katselemaan, miten sisällä tuijotellaan televisiota eikä kukaan ei tule avaamaan. Paluumatkalla hän tuiskahtaa polvilleen. Dobermanni alkaa haukkua raivokkaasti, koiruli haluaa mukaan leikkimään. Avaan oven.
Televisiossa neiti Marple on jälleen selvittämässä samaa murhaa. Juoni seurailee kirjoja piinallisen tarkasti, eivätkä ne ole mitään tiivistettyä Tove Janssonia.
Nypin samalla kulmakarvojani. Rehottava nainen on pelottava, täynnä raakaa alkuvoimaa. Kulmia nyhtäessään voi kuvitella olevansa mielenhäiriöinen apinamies.
Televisio kehrää kiltisti, vaikka sieltä tulisi minkälaista roskaa, kuin opettajani alakoulussa, tyytyväinen kaikkeen. Olisipa meidän talonmies samanlainen, hiekoittaisi pihan eikä aina vaanisi äreänä käytävillä.
Lukevat taas tämänkin väärin. Kukaan ei ymmärrä.
(Kirjoittamisen aiheita tarjosi Pörrö.)
17.12.2004 klo 14:12
Noniin, nyt on päiväkahvit pöydällä, näppäimistöllä, ruudulla ja vähän vaatteillakin. Siitäs sain!
21.12.2004 klo 20:58
tämä ei nyt liity tähän entryyn mutta mitä ihmettä pinserin top-listoille on tapahtunut
21.12.2004 klo 22:15
Aikiva. Joku mulkku on käynyt pamauttamassa ainakin mun pinserin pamauksestani kaikki (?) blogit. Villi arvaus että jollekulle muullekin on käynyt näin… Huokaus.