Harry Potter tulee

Päivä on lyöty lukkoon: uusi Harry Potter -kirja, Harry Potter and the Order of the Phoenix, ilmestyy kauppojen hyllyille lauantaina 21.6.2003. Pituudeltaan kirja tulee olemaan taas aikamoinen järkäle – kustantaja arvioi englanninkielisen kirjan pituudeksi 768 sivua – pienellä fontilla. Eli kolmanneksen pidempi kuin neljäs kirja.

Potter-faneja kutkuttanee teaseri, joka kiertää saitteja: ote uudesta kirjasta.

Dumbledore lowered his hands and surveyed Harry through his half-moon glasses.

“It is time,” he said, “for me to tell you what I should have told you five years ago, Harry. Please sit down. I am going to tell you everything.”

Suomennetun version tulosta ei arvatenkaan ole vielä tietoa, mutta luulenpa että ensi joulumarkkinoille se on tulossa.

4,953 thoughts on “Harry Potter tulee

  1. :) no tänää en oo tehny taaskaa oikeen mitää…ollu kavereitten kanssa yms. mutta mitäs ite oot tehny??

  2. Eilen… mitäs mä tein eilen? Mä olin kaverini kas, äh, Tumpin kans, lojuin hetken tietokoneella ja luin. Vai olinko mä eilen sun kans? En mä ees muista…
    Tänään mä ainakin oon ollut sun kans (Tumppi), lojunut taas kerran tietokoneella, lukenut ja yrittänyt alottaa kirjaa. Mä oon suunnitellu sitä vaikka kuinka kauan ja nyt on jotenkin pelottavaa alottaa varsinainen kirjoittaminen. Oon saanut kolme lausetta aikaseks. ;) Ja niihin oon jopa tyytyväinen. On muutenkin aika hankalaa alottaa kirjottaminen ihmisestä, joka ei esiinny tän alun jälkeen enää ollenkaan koko kirjassa. Kaikkia kiinnostaa, mä lopetan tähän, etten vahingossa paljasta koko juonta. *hymy*

    Wiuhpiipore (JES, kerrasta oikein!), sä pelaat jalkapalloo? Onko se kiva harrastus?

  3. mitäs mä oon tehny….hmmm….ollut taasen ystävättäreni kanssa ja käyny kaupungilla…..että sillai…….

  4. Oljo: juu pelaanhan mä :) ja joo onhan se kivaa tottakai!

  5. Wiuhpiipore, no niin. Tuskinpa sä sitä muuten pelaisit. ;)

    Mulla oli ihan jotakin asiaa, mutta se katos tässä matkan varrella. Eli taidankin tästä siirtyä tekemään jotakin sivistävämpää. Hei! (tuo ‘hei’ kuulostaa luettuna varmaan aika typerältä, mutta mä en osaa sanoo esim. moikka, äh, anti olla…)

  6. Kaikkia varmaankin on miettiny kuka se R.A.M on….mä oon epäilly, että se on regulus musta ja nyt mulla on todistusaineistoa::::::

    Arvioidessa Reguluksen mahdollisuuksia olla R.A.M. täytyy tietenkin pohtia tämän nimeä kokonaisuudessa. Kirjoissa Rowling on tähän mennessä antanut hänelle vain etu- ja sukunimen: Regulus Musta. Reguluksen toista nimeä emme varmuudella tiedä, mutta hyvä arvaus on esimerkiksi Alphard Siriuksen ja Reguluksen sedän (äidin veljen) mukaan.

  7. toi eka lause meni vähä plörinäks..sen oli tarkotus mennä näin: kaikkia on varmaankin mietityttänyt.. :) :)

  8. täs on jotain aika mielenkiintoista matskuu:::
    Henkilö, joka kätkeytyy nimikirjainten R.A.M. taakse, kirjoitti Harryn ja Dumbledoren luolasta löytämän valehirnyrkki-medaljongin sisälle kätketyn viestin Voldemortille:

    Pimeyden lordille,
    tiedän että olen kauan sitten kuollut, kun luet tämän,
    mutta haluan sinun tietävän, että juuri minä löysin salaisuutesi.
    Olen varastanut oikean hirnyrkin ja aion tuhota sen heti kun voin.
    Kohtaan kuoleman siinä toivossa, että kun sinä kohtaat vertaisesi,
    olet taas kuolevainen.
    R.A.M.

    Tästä viestistä pystymme tekemään erään keskeisimmistä johtopäätöksistä R.A.M. -kirjainten takana olevan henkilön henkilöllisyyden pohtimisen kannalta: R.A.M. on entinen kuolonsyöjä, sillä hän käyttää Voldemortista nimitystä “Pimeyden lordi”, jolla vain kuolonsyöjät Voldemortia kutsuvat. Tekonsa perusteella R.A.M. tuskin enää kirjeen kirjoittamisen aikaan kannatti Voldemortia ja kuului kuolonsyöjiin. Tyystin toinen asia sitten onkin, pystyykö kuolonsyöjänä toimimisen niin vain lopettamaan – ei.

  9. lisää kiinnostavaa juttuuuu:::::::

    Viestistään huolimatta R.A.M. ei välttämättä onnistunut hirnyrkin tuhoamisaikeessaan, vaan on mahdollista, että medaljongissa ollut hirnyrkki on edelleen olemassa jossakin. Eniten kannatusta on saanut arvaus, jonka mukaan medaljonki on nähty Kalmanhanaukio 12:ssa, kun Harry ja kumppanit siivosivat Feeniksin killan päämajaa. Päämajassa ollutta painavaa medaljonkia ei kukaan saanut auki, joten on mahdollista, että kyseessä on hirnyrkkimedaljonki, jota R.A.M.:kaan ei mahdollisesti saanut koskaan avattua.

  10. “Tyystin toinen asia sitten onkin, pystyykö kuolonsyöjänä toimimisen niin vain lopettamaan – ei.”
    Aivan, kuolonsyöjänä olemista ei voi noin vain lopettaa. Mutta tähänkin on olemassa ratkaisu. Entä jos Regulus Black – tai oli sitten kuka tahansa – on metamorfimaagi. Näin hän voi olla kahdella puolella samaan aikaan. Tuo ei nyt juurikaan viittaa Regulukseen, mutta siinä on todiste sille, että pystyy olemaan samaan aikaan sekä Dumbledoren että Voldemortin puolella. Ja miksi joku sitten haluaisi olla molemmilla puolilla? Koska yksinkertaisesti ei pysty lopettamaan kuolonsyöjänä olemista ja kuolisi jos yrittäisi. Tämä koko metamorfimaagi-juttu oli nyt vähän offia tuohon aiheeseen liittyen, mutta mahdollista se kuitenkin on.
    Vielä mun mielipiteeni: en ala selittelemään mitenkään enempää, mutta olen täysin varma, että tuo salaperäinen R.A.M. on Regulus Black. Ja petyn muuten suuresti, jos näin ei ole.

    Lueskelin äsken “Mitä tiedämmekään seitsemännestä Potterista”-tietoja ja huomasin tällaisen kohdan: Saamme selville jotakin äärimmäisen tärkeää Lily Potterista.
    No niin. Tuo todistaa monta asiaa. Olen nimittäin ollut jo pitkään sitä mieltä, että Lily on paha. Tai ainakin on ollut. Tuosta löytyy perusteellisia selityksiä mm. Siepistä (http://www.kaakao.net/sieppi/). Ja tuo äärimmäisen tärkeä asia voisi hyvinkin olla juuri tuo Lilyn pahuus.

    Nyt on pakko mennä tekemään muutamia asioita, enkä ehdi selittelemään enempää. Ai niin! Ennen kuin unohdan: viikonlopuksi ja viimeistään ensi viikoksi on luvattu hellettä! Ihanaa! Vihdoinkin mä pääsen ottaan aurinkoa ja kaikkea muuta hauskaa.

  11. Ootko Tumppi ottanu noi tekstit hp-faneista?? Tuntu vaan siltä että oli jotenkin lukenu jo aiemmin noi samat jutut :)….kauhee dejávu – ilmiö …kirjotetaankohan se ees tollei?? :)

  12. joo otin mä….jostain pohjoistornista…tai jostai vastaavasta

  13. Dejávu (sen muuten kirjoitetaan oikeaoppisesti dejá vu, ja käsitykseni mukaan a:n päälle ei kuulu tuota pilkkua, tykkään vain enemmän tuosta yhtenäisestä ja pilkullisesta) on hieno sana. Mulla on pakkomielle kauniisiin tai muuten omaperäisiin, jänniin tai Tiina-logiikan mukaan mielenkiintoisiin sanoihin. Tuo dejávu kuuluu niiden joukkoon. *hymy*

    Nimim. tietää-melkein-millainen-dejávu-tunne-on-mutta-ei-jaksa-välittää-siitä-koska-se-on-jälleen-niitä-hänen-periaatteitaan

  14. Moikka…………miks tää käy näin vähä porukkaa???…..alkaa ihan itkettääää…..hylkäsittekö te minut??? ;( ;( :)

  15. ei hylätty me vaan ollaan oltu pois ja multa tänään putos ketjut ku olin menos kaverin kaa jädelle

  16. varmaa seiks käy vähän porukkaa, ku kaikki on kesälomalla jossain… ja muista en tiiä,mutta mää ainaki oon paljon mielummin ulkona kesällä kuin oon tietokoneen ääressä…^^

  17. Mä oon samaa mieltä Ginnyn kans. Mä en oikeestaan oo ollenkaan tietokoneella nyt kun vihdoinkin tuli helle (ainakin mä luulisin tätä helteeks…). Käyn vaan äkkiä kaikki paikat läpi. Sitä paitsi mä olin lähettäny viimeks viestin ja yleensä mä lähetän seuraavan vietin vasta kun joku muu on lähettäny siinä välissä. Tai siis… äh. Ehkä joku tajus.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *