Päivä on lyöty lukkoon: uusi Harry Potter -kirja, Harry Potter and the Order of the Phoenix, ilmestyy kauppojen hyllyille lauantaina 21.6.2003. Pituudeltaan kirja tulee olemaan taas aikamoinen järkäle – kustantaja arvioi englanninkielisen kirjan pituudeksi 768 sivua – pienellä fontilla. Eli kolmanneksen pidempi kuin neljäs kirja.
Potter-faneja kutkuttanee teaseri, joka kiertää saitteja: ote uudesta kirjasta.
Dumbledore lowered his hands and surveyed Harry through his half-moon glasses.
“It is time,” he said, “for me to tell you what I should have told you five years ago, Harry. Please sit down. I am going to tell you everything.”
Suomennetun version tulosta ei arvatenkaan ole vielä tietoa, mutta luulenpa että ensi joulumarkkinoille se on tulossa.
heihei oljoliini! Älä unohda meitä!
Tiiättekö mitä lily tarkottaa suomeks? Mä tiiän!
heissulivei oljosein! Älä unohda meitä!
arvatkaapa mitä lily tarkottaa suomeks.
hupsista keikkaaa…tuo eka viesti ei näkyny..niin kirjotin uuden, mutta nyt yht’äkkiä se ilmesty näkyviin. O__o
Hyvin kiehtovaa.
ei kyllä oo….niin kuitenkin,,,lily on suomeksi lilja
*säkenöivä äly*
Sä oot kauhian sarkastinen! >____
Radcliffe, Grint ja Watson jatkavat loppuun saakka!
The Leaky Cauldron on saanut Warner Brosilta virallisen tiedon, että paitsi Daniel Radcliffe (Harry Potter), niin myös Rupert Grint (Ron Weasley) ja Emma Watson (Hermione Granger) palaavat rooleihinsa kahdessa viimeisessä Harry Potter -elokuvassa, Puoliverisessä prinssissä ja Deathly Hallowsissa. Tämä tieto lopettaa huhut siitä, että Emma Watson ei jatkaisi Hermionena. Warner Bros kertoo, että kun kolmikko valittiin näyttelemään ensimmäiseen elokuvaan, he eivät olleet ainoastaan lahjakkaita, vaan heidän välillään oli erityistä kemiaa. Olisi mahdotonta kuvitella ketään muita heidän tilalleen pääkolmikon rooleihin. Warner Bros on innoissaan ja ylpeä siitä, että Daniel, Rupert ja Emma ovat valinneet näytellä roolinsa loppuun saakka sarjassa.
Heips kaikille jälleen :)…olen palannut keskuuteenne…Levillä oli ihan kivaa….mitäs tänne??..
unohdin ihan kokonaan että olit levillä..anteeksi
Sarkastinen, minäkö? Ei ikinä. Kyyninen vain.
Muuten, joku imbesilli mikrobi on käyny haukkumassa Pinseriä Kuudetta Potteria!
17 päivää 7 tuntia 0 minuuttia 2 sekuntia
Harry Potter and the Deathly Hallows’in ilmestymiseen!
*”Ooooohhhh”, huoahtaa teatraalisesti*
Ootteko jo muuten varanneet DH:n??… mä taisin varata sen pari viikkoo sitten….jos muistan oikein :)
tuota noin…ajattelin lukea sen vasta sitte kun se tulee suomennettuna..niin ei kai sitä kannata varata
mä meen koulusta seinäjoelle teatteriin =P
*”Ooooohhhh”, huoahtaa teatraalisesti*
mä yritän lukea sitä englanninkiselistä, mutta jos se tökkii nii ootan sitä Suomalaista….
siis “kielistä” ei “kiselistä” :)
Suomalaista Isolla Alkukirjaimella. Tarkoitatkos siis ‘suomalaista’ vai Suomalaisesta kirjakaupasta ostettua opusta?