Päivä on lyöty lukkoon: uusi Harry Potter -kirja, Harry Potter and the Order of the Phoenix, ilmestyy kauppojen hyllyille lauantaina 21.6.2003. Pituudeltaan kirja tulee olemaan taas aikamoinen järkäle – kustantaja arvioi englanninkielisen kirjan pituudeksi 768 sivua – pienellä fontilla. Eli kolmanneksen pidempi kuin neljäs kirja.
Potter-faneja kutkuttanee teaseri, joka kiertää saitteja: ote uudesta kirjasta.
Dumbledore lowered his hands and surveyed Harry through his half-moon glasses.
“It is time,” he said, “for me to tell you what I should have told you five years ago, Harry. Please sit down. I am going to tell you everything.”
Suomennetun version tulosta ei arvatenkaan ole vielä tietoa, mutta luulenpa että ensi joulumarkkinoille se on tulossa.
tuli tässä vaan mieleen, että onko teillä nyt hiihtoloma?
Ei ole…vasta ens viikolla….mulla on aina lomat eriaikaan kun teillä :D…
Mulla onkin hiihtoloma, kuten oon joka puolelle toitottanutkin. Lähretään tien päälle. (tai raiteiden päälle, mutta sanonta kuulostaa hienolta.)
Minulla myös… =P
Tossa on kuva Albuksen kaartista–
http://www.imdb.com/gallery/ss/0373889/Ss/0373889/q.jpg.html?path=pgallery&path_key=Wright,%20Bonnie
mä myös hiihtolomailen + toi Harryn valkoinen paita erottuu häiritsevästi.
Aah…enää yksi vaivainen päivä ennen lomaa…:)…noo minkäs lainen sää sielläpäin on?? *Small Talkia*
mulla alkoi hiihtoloma tiistaina.tai oikeestaan oon kipee.tiistai,keskiviikko,torstai ja perjantai kipee.nuhaa ja kuumetta.es viikol on mulla hiihtoloma mut syysloma oli vaan 2 päivää
täällä jäätyy kiinni maahan, jos erehtyy seisoon liian kauan paikallaan. Small talkissa ei oo yleensä mitään vikaa ;o
*tähyilee ikkunasta ulos* siellä näyttää olevan kylmä ja erittäin kirkasta.
Täälläkin sellaiset 30 astetta pakkasta….grhh…
voidaan leikkiä pingviineitä! *epämääräistä läpsyttelyä*
mä voisin olla halkeava pingviini nyt.en nimittäin voi tehä mitää.söin äske patongin(ei ollu nii iso ku tavallisesti),2 kpl piirakkaa ja 2lasillista kokista.eli oon pingviini joka ei voi tanssia pingviinitanssia.
mä oon syönyt joskus keskipäivällä muroja ja pari tuntia sitten vähän pahaa pitsaa ja ällöttää ajatellakin ruokaa. Tosin ruoka ällöttää näin yleensäkin mua jollakin asteella. Mä voin olla kirjava pingviini, jolla on punainen maha ja vihreet tuntosarvet *läpsläps*
8—————————————–DDD
:——————————————-((((((((((((
*röyh* *tukahduttaa krooniset ilmanpurkauksensa pöytäliinaan*
Kävin tänään vanhempien kanssa ideaparkissa (minä ekaa kertaa). Oltiin sie vartti ja sitte palohälytys alko soimaan….kaikkien piti välittömästi poistua rakennuksesta…noh, mitäs me siinä sitten…lähettiin kotiin..myöhemmin radiossa kerrottiin että se oli ollu väärä hälytys..pöh…Ehkäpä kuolonsyöjät oli asialla =P
yleensäkin ne on vääriä hälytyksiä, ja jos ei, niin aika äkkiä ne kai samutettua saadaan, kun toikin on sen verran iso paikka, että tuskin se kovin pitkälle ehtii leviään.
Mäkin oon menossa nyt hiihtolomaviikolla Ideaparkkiin…:)…mäkään en oo koskaan käyny siellä….Oliko kiva paikka??
Joo, täytyy olla tarkkana jos näkyy kuolonsyöjiä…;P…pitänee ottaa sauva mukaan…
pisin matka jonnekkin joka on tiedos on kaskisista närpiöön.eli toooosi pitkä matka.kaskinen ja närpiö on noin suunnilleen “naapurikaupunkeja”oleskelen kotona ja meen luisteleen