Hakutulokset

Tulipalo makasiineilla

Kirjoittaja Sami, 5.5.2006

Vappuna kuuluisiksi tulleilla VR:n makasiineilla oli tulipalo (HS); Ylen uutinen; Ylen videostream paikan päältä; Kännykkäkameravideota Hesarin sivuilta

Netissä liikkuu kuvamateriaalia: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, Flickr:Makasiinit (jatkuvasti päivittyvä galleria, paljon kuvia), 14 (klikkaamalla toinenkin kuva), 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21

Kiasman webcamista voi bongailla väkijoukkoja. Mannerheimintien ilmanlaatuindeksi näytti pitkään heikolta. Ylen silminnäkijähavainnoissa jotkut väittävät nähneensä kutsumattomia vieraita makasiineilla.

Päivitämme Pinseriin linkkejä sitä mukaa kuin niitä tulee netissä vastaan. Voitte lisäillä silminnäkijähavaintoja ja linkkejä omiin kuviinne kommentteihin.

Kuusi vuotta lisää - Conanin ansiota?

Kirjoittaja Sami, 3.2.2006

Tarja voitti vaalit. Mutta oliko Conan O’Brienilla osuutta asiaan? CNN:n uutisjuttu selvittää asiaa.

Philin blogista löytyy lisää videoklippejä Conanin Suomi-teemasta niille jotka eivät ole sattuneet näkemään niitä televisiosta. Sieltä löytyvät myös O’Brienin tuoreet kommentit vaalivoitosta. Ja kaikkihan varmaan jo tiesivätkin että Conan on tulossa Suomeen helmikuun loppupuolella? Whee.

Interaktiivista vaikuttamista

Kirjoittaja Riitta, 7.10.2003

Aikamme terävimmät aivot ja sujuvimmat ideaniekat ovat keksineet laittaa bussipysäkeille valkoista tilaa ja tussin.

Mainostempaus on toteutettu mainostoimisto TBWA\PHS:n, mediatoimisto Dagmarin, JCDecaux Finlandin ja Hesarin yhteistyönä. ” (via RE:)

Nyt vain mietitään, montako miljoonaa tämä interaktiivinen huippuidea toteutuksineen maksoi - ja voiko suomalaisessa lehti- ja mainosmaailmassa tällaista saavutusta enää ylittää kukaan, koskaan?

Lisää kuvablogista

Kirjoittaja Sami, 26.12.2002

Kuvablogisoftan ensimmäinen kunnollinen versio alkaa nyt olla valmis. Monia kiinnostanee, miten koko blogi on tehty, joten tässä jutussa on hieman teknisempää kuvausta koko systeemin toiminnasta.

Jatkuu alasivulla »

MMS:ää kaikille

Kirjoittaja Sami, 25.11.2002

MMS-viestit kulkevat nyt Suomessa operaattorilta toiselle (ainakin Soneran ja Radiolinjan välillä) raportoi Forbes. Ekana maailmassa! Hyvä me.

Päivitys: Soneran tiedotetta lukemalla kävi ilmi, että jo kesäkuussa viestejä pystyi lähettämään hongkongilaiseen CSL:ään. No, hyvä Suomi kuitenkin :-) Tässä vertailun vuoksi myös Radiolinjan tiedote.

Kamerakännykän kuvanlaadusta

Kirjoittaja Sami, 4.7.2002

Aiemmin kirjoittelin Ericsson T68i:n näytön laadusta kuvien kanssa. En ollut kovin vakuuttunut - fiiliskuvan kohde jäi lähinnä arvailuksi. Nyt Pinserin sisäpiirin lähteet toimittivat kuvia Nokian kamerakännykästä käytännössä. Pääseekö kuvanlaatu samalle tasolle? Katso itse:

Jatkuu alasivulla »

MMS käytännössä

Kirjoittaja Sami, 30.6.2002

Miihkalilta tuli MMS-viesti bileistä. Juuri sellainen, josta meidän kuluttajina tulee lähivuosien aikana innostua niin paljon että vaihdamme puhelimemme kamerakännykkään ja alamme lähetellä fiiliskuvia seikkailuistamme.

Kuva lähetettiin Nokian juuri kauppoihin tulleesta 7650-puhelimesta Ericsson T68i:hini, joten tekniikkakin tuntuu pelaavan erimerkkisten laitteiden välillä. Mutta kuten aina alussa, pientä säätöä vielä tarvitaan… klikkaa kuvaa isommaksi, niin ehkä huomaat mitä tarkoitan.

Jatkuu alasivulla »

Bitille hintaa

Kirjoittaja Sami, 25.6.2002

Vodafone tarjoaa Saksassa kamerakännykän ostajalle kuvaviestejä 39 sentillä kappale [via dfile]. Jalomielinen ele, ottaen huomioon että teksti- ja kuvaviestien lähettäminen on operaattoreille aika kannattavaa bisnestä - yhdelle bitille tulee ihan kiitettävästi hintaa. Kaupoissa monista tavaroista ilmoitetaan kilohinta - jos datatuotteista vaadittaisiin samaa, mikä olisi tietokonemaailman vastine kilohinnalle? Lasketaanpa hieman:

Jatkuu alasivulla »

Esteitä mobiiliutopian tiellä

Kirjoittaja Sami, 25.6.2002

Helsingin Sanomat laittoi langattoman internetin testiin. Eläkeläiselle ja koulupojalle annettiin kuukaudeksi käyttöön viimeisimmillä herkuilla varustetut mobiililaitteet. Tulokset eivät olleet yllättäviä: mobiilin netin käyttäminen on edelleenkin hankalaa ja kallista, mutta ei siltikään järin mielenkiintoista . Itsellänikin MMS on jäänyt täysin käyttämättömäksi alun leikkien jälkeen.

MMS

Kirjoittaja Sami, 13.6.2002

Eka MMSNo niin, puhelin on päivitetty ja uuteen multimediaviestien aikakauteen on siirrytty. Pikainen käynti Maifonissa ja puhelimeni oli muuttunut Ericsson t68:sta SonyEricsson t68i:ksi. Vain kuoret ovat samannäköiset kuin ennenkin. Asetukset nollaantuivat samalla. Sitten heti multimediaviestien kimppuun…

Jatkuu alasivulla »

Mun kännykkä ja sun kännykkä

Kirjoittaja Sami, 13.6.2002

Tekniikan Maailma testasi uudet kännykät ja Nokia voitti. Ei mitään uutta auringon alla - ei kai suomalaisessa lehdessä muu merkki voisi voittaa… Hauskana yksityiskohtana jäi kuitenkin mieleen tulossivulla ollut kakkoseksi jääneen SonyEricsson T68i:n kuva:

Jatkuu alasivulla »


Tämä linkki on ansa roskapostittajille.