Tiedonjanoisille

Kirjoittaja Sami, 25.5.2004

Enpä tiennyt tällaisenkaan olemassaolosta ennenkuin telkkarista näin: Helsingin kaupunginkirjaston iGS Tietohuoltoasema. Tänne voi lähettää kysymyksen web-lomakkeen kautta tai tekstiviestillä ja kirjaston henkilökunta etsii vastauksen kysymykseen (tai vie lisätiedon lähteille).

Kirjastoista tulee muutakin hyvää: Hämeenlinnan kaupunginkirjaston Makupalat on edelleen kerrassaan erinomainen linkkihakemisto.

Jutussa “Tiedonjanoisille” on 3 kommenttia.

  1. Verde

    Juu olen tiennyt tuon jo pari vuotta ja lähetellyt kysymyksiäkin. Joihinkin helppoihin he vastaavat normaalisti mutta sitten vaikeihin ne vaan rupee mössöttään jotain

  2. Laura

    Olisi mielenkiintoista tietää, mitä Verde tarkoittaa “mössöttämisellä”. Osallistuin ekskursiolle Helsingin kaupunginkirjastoon kuukausi sitten, ja tapasimme myös yhden iGS:n työntekijöistä. Joskus kuulemma siellä tulee mietittyä, onko mitään mieltä vastata kymmenennen kerran kysymykseen elämän tarkoituksesta tai miten saa pulujen pesän pois parvekkeelta. En ihmettele.

  3. paola_

    Toinen hyvä palvelu on Kirjastot.fi:n “Kysy kirjastonhoitajalta”: http://www.kirjastot.fi/FI/asklibrarian/default.asp

Kirjoita kommentti


Tämä linkki on ansa roskapostittajille.