Hyvä kello kauas kuuluu
Kirjoittaja Sami, 10.10.2003Paskaa palvelua ja surkeita saitteja on helppo haukkua, mutta jaetaanpa myös hyvät kokemukset. G1-digikamerani akku kului loppuun ja tuli aika ostaa uusi. Surffailin nettiä etsien halvinta hintaa akulle, kun törmäsin Googlessa englantilaisen Eurobatteries.comin mainokseen ja klikkasin uteliaisuuttani. Saitti on yksinkertaisen näköinen, mutta valikoima kattava. Tein epäileväisenä hieman taustatutkimusta ja löysin Googlella paljon positiivisia kommentteja verkkokaupan palvelusta. Niinpä rohkaistuin tekemään tilauksen.
Laitoin tilauksen sunnuntaina ja patteri saapui postilaatikkoomme torstaiaamuna. Olipa mukana vielä yllätyslahjana kännykkäriiputin ja kuori, jolla voi lähettää loppuunkuluneet akut kierrätettäväksi. Hinta postikuluineen kopioakulle oli rahtusen alle 40 euroa kun koti-Suomessa olisi joutunut pulittamaan samasta vähintään kympin enemmän. Akku on nyt latautumassa ja mikäli se ei osoittaudu sudeksi, voin suositella Eurobatteriesin palveluksia lämpimästi akkuja etsiville.
10.10.2003 klo 11:36
Varo vaan ettei akku räjähdä silmille niinkuin nyt on käynyt Nokian matkapuhelimien “piraattiakkujen” kanssa ;)
/Miihkali
10.10.2003 klo 12:13
Huomasin tuossa kesällä että Bitmaster ilmoittelee hinnastossaan ainakin G3:seen sopivia Canon BP-511/512/522 Li-Ion 7,4V 1250mAh akkuja hintaan 33,80 e. Ei mikään paha hinta.
http://www.bitmaster.fi/
10.10.2003 klo 23:10
No perhana, arvasin että joku löytää akkuja halvalla ;) No ei haittaa, samoissa hintaluokissa kuljetaan edelleen…
11.10.2003 klo 19:36
Samoissa hintaluokissa todellakin. Itsehän en tuohon hintaan saanut akkua hankittua, koska ei ollut aikaa lomalla odotella seuraavaan arkipäivään, joka on bitmasterin toimitusaika. Mutta toivottavasti joku saa tuota kautta itselleen halvan akun.
5.08.2005 klo 10:21
Käyhän kirjaamassa hyvät kokemuksesi http://www.asiakaskokemus.fi -sivustolle, niin saadaan sinne jotain positiivistakin..